Nowy, wręcz rewolucyjny sposób nawigacji po kursie, responsywny layout kursu, dostosowujący się do różnych urządzeń, to tylko niektóre cechy szkoleń e-learning jakie będę mogły być tworzone z wykorzystaniem narzędzi, powstających w ramach projektu Adept Learning. Projekt zainicjowało Kineo.

Celem projektu Adept Learning jest stworzenie narzędzi, umożliwiających projektowanie responsywnych kursów e-learning w HTML 5, działających na wielu urządzeniach: komputerach stacjonarnych, smartfonach i tabletach.

blog_adl01

 

Już dziś, można do tego celu wykorzystać Adapt Framework, udostępniany na zasadach licencji open-source (GPL v3). Dzięki niemu uczelnie wyższe, biznes, organizacje społeczne i użytkownicy z innych instytucji mogą całkowicie bezpłatnie projektować responsywne kursy e-learning.

blog_adl02

Adapt Framework, jak wskazuje jego nazwa, ma postać frameworka, nadaje się więc raczej do użytkowania przez bardziej technicznych projektantów kursów oraz programistów. Obecnie dostępny Adapt Framework oznaczony został wersją 1.0. Projekt Adept Learning będzie rozwijany, przygotowywane jest między innymi oprogramowanie autorskie, które pozwoli w prosty sposób projektować responsywne kursy e-learning projektantom nie znającym się na programowaniu.

Jak wygląda kurs przygotowany za wykorzystaniem Adapt Framework?

Kurs przygotowany z wykorzystaniem Adapt Framework do złudzenia przypomina responsywne strony internetowe, wykonane w HTML 5. Obok tradycyjnych elementów strony internetowej, zawiera elementy specyficzne dla e-learningu jak na przykład interakcje i quizy. Najbardziej rzucającą cechą kursów e-learningowych wykonanych w Adept Learning jest jednak nowy sposób nawigacji po kursie, odbiorca kursu nie przechodzi z ekranu do ekranu, lecz przewija kurs w dół, podobnie jak stronę internetową, co znacznie ułatwia nawigację na urządzeniach mobilnych.

[button type=”bd_button btn_large” url=”https://community.adaptlearning.org/demo/index.html” target=”on” button_color_fon=”#3fc2da” button_text_color=”#FFFFFF” ]Przykład kursu wykonany za pomocą Adept Learning[/button]

 Scorm i inne funkcjonalności

Adapt Framework daje możliwość śledzenia postępów użytkowników kursu z wykorzystaniem SCORM-a. Posiada takie funkcjonalności jak:

[yes_list]
 • zamieszczanie tekstu i grafiki
 • wyzwalacze np. prezentowanie dodatkowych informacji po kliknięciu na obiekt
 • slajdery
 • pionowe i poziome przewijanie
 • pytania wielokrotnego wyboru
 • wprowadzanie tekstu
 • dopasowywanie
 • pytanie wielokrotnego wyboru – graficzne
 • możliwość prezentowania informacji zwrotnej
 • możliwość prezentowania zbiorczo wyników quizu
 • prezentowanie postępów w kursie
 • zamieszczanie dodatkowych materiałów
 • możliwość tworzenia różnych układów stron kursu
 • i inne.
[/yes_list]

Przyszłość projektu Adept Learning

Projekt zapowiada się niezwykle interesująco. Kolejnym krokiem w projekcie ma być przygotowanie narzędzia autorskiego, najprawdopodobniej dostępnego on-line (działającego po stronie serwera), pozwalającego w prosty sposób tworzyć szkolenia e-learningowe. Zainteresowani rozwojem narzędzi mogą przyłączyć się do projektu. Pozostali mogą już dziś zacząć projektować kursy wykorzystując Adapt Framework.

[button type=”bd_button btn_large” url=”https://community.adaptlearning.org/” target=”on” button_color_fon=”#3fc2da” button_text_color=”#FFFFFF” ]Więcej informacji o Adept Learning[/button]

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *