Jak wynika z raportu „Blended Learning—Current Use, Challenges and Best Practices„, opublikowanego przez Kineo i The Oxford Group, szkolenia blended learning przestają straszyć, natomiast pojawiają się inne wyzwania. Jedno z nich zawiera się w pytaniu: kto i jak ma wdrażać blended learning w organizacjach, a kolejne, co zrobić w sytuacji w której wiadomo, że oczekiwania rozmijają się z tym co obecnie w szkoleniach blended learning możemy znaleźć.

Raport powstał na bazie ankiety przeprowadzonej wśród organizacji na całym świecie, a więc nie dotyczy wyłącznie jednego rynku szkoleń.

Zrzut ekranu 2013-09-28 o 23.17.58

Obecnie blended learning to głównie szkolenia tradycyjne oraz e-learning i zasoby szkoleniowe dostępne na żądanie. Oczekiwania osób uczestniczących w badaniu, które było podstawą przygotowania raportu, wykraczają poza to co obecnie w blended learningu jest dostępne.

Blended learning powinien łączyć tradycyjne szkolenia ze szkoleniami na urządzenia mobilne (mobile learning), szkoleniami w wirtualnych klasach (webinaria), szkoleniami e-learning i zasobami szkoleniowymi dostępnymi na żądanie i social learningiem.

Generalną bolączką organizacji jest brak ludzi, którzy potrafili by wdrażać blended learning, zgodnie ze współczesnymi wyzwaniami i potrzebami. Tylko 26% organizacji posiada osoby specjalizujące się w blended learningu.

Badanie pokazuje, że nastąpił spadek obaw co do tego, czy uczestnicy szkoleń mieszanych będą zadowoleni z proponowanych rozwiązań blended learning. Rozwiązania blended learning zatem coraz mniej straszą.

Zapraszam do lektury raportu.

One Response to Blended learning za kilka, kilkanaście miesięcy, czyli jakie zmiany warto wprowadzić w naszych organizacjach

  1. Maciej pisze:

    Nie rozumiem po co w instytucjach eksperci od blended learningu. Obecnie funkcjonują takie platformy (Training Support, Moodle), które pozwalają na bardzo proste tworzenie szkoleń blended-learningowych w pełnym tej nazwy znaczeniu. Np. Training Support jest narzędziem stworzonym specjalnie pod tę metodę, więc z pewnością zaspokaja potrzeby szkoleniowców i uczestników szkoleń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *