Czym różni się ePub od e-booka

E-book to publikacja cyfrowa, która może być udostępniana w różnych formatach. Najpopularniejszym formatem e-booka jest PDF, ostatnio jednak wyraźnie do tytułu najpopularniejszego formatu ebooka na urządzenia mobilne zaczyna pretendować format ePub. Tak więc ePub będąc jednym z formatów e-booka, zaczyna być liderem w publikacjach na tablety i telefony. ePub jest standardem w jakim publikowane są treści cyfrowe. Jest to format otwarty, darmowy i oparty na języku XML.

epub05

Płynny układ treści

O książkach publikowanych w tym standardzie mówi się, ze mają płynny układ treści. Ze zmianą wielkości ekranu, lub okna w którym jest wyświetlana książka zmienia się układ treści. Różnica w tym wypadku między książką w formacie PDF i ePub jest wyraźnie widoczna. Książka w formacie PDF zawsze wygląda tak jak zaprojektował ją projektant. Zmniejszając lub zwiększając obraz książki w czytniku zawsze treść widzimy w tym samym układzie. W przypadku książki w formacie ePub układ tekstu może zmieniać się. W książce w formacie ePub, czytanej na tablecie można zmienić wielkość fontów, przez co zmienia się również układ tekstu.

epub04

Projektant książki ma ograniczoną kontrolę nad jej wyglądem. Natomiast czytelnik może zmieniać takie parametry jak wielkość czcionki, czy kolor tła („papieru”).

epub05

ePub 3 w stałym układzie

Ostatnio Adobe umożliwił projektantom i producentom interaktywnych publikacji w formacie EPUB tworzenie ich także w stałym układzie. Co to oznacza? Wszelkie publikacje, książki dla dzieci, książki kucharskie, przewodniki turystyczne i podręczniki można wzbogacać o ilustracje, zdjęcia, dźwięki, wideo lub animacje, przy czym układ i projekt publikacji są zachowywane na ekranie o dowolnym rozmiarze. Jaka jest z tego korzyść? Publikacja będzie zawsze wyglądała tak samo na dowolnym urządzeniu, bez zniekształceń i zmian layoutu, czy układu ilustracji, ich położenie pozostanie bez zmian. Tworzenie w stałym układzie może być niezbędne tam gdzie jest dużo grafiki, gdzie są interakcje i filmy.

ePub 2 vs ePub 3

Czym różnią się obie wersje standardu? Różnice są zasadnicze. Dla czytelnika, ePub 3 oferuje dużo bardziej atrakcyjne funkcjonalności. Zapewnia wsparcie HTML 5 i CSS3. Możliwe stało się stosowanie bardziej wyrafinowanej typografii i ciekawszych układów treści. ePub 3 umożliwia dodawanie do publikacji video i audio. Wspiera JavaScript, dzięki czemu  możliwe jest dodawanie interakcji, można dodać reakcję na kliknięcia i tapnięcia, przesuwanie rzeczy na ekranie itp. Najnowszy format zapewnia wsparcie dla wzorów matematycznych zapisywanych w XML-u z wykorzystaniem notacji MathML. Należy zwrócić uwage, że ePub 3 nie jest obsługiwany przez niektóre czytniki publikacji cyfrowych. Nie dotyczy to tabletów.

Polecanym źródłem opisującym standardy jest strona IDPF i BISG.

 Plik ePub

Na koniec kilka informacji technicznych. Nasza książka, to tak naprawdę jeden plik plik z rozszerzeniem .epub. Plik możemy rozpakować. Po rozpakowaniu widać, że tak naprawdę przypomina on swoją strukturą stronę internetową. Folder zawiera pliki HTML i CSS odpowiedzialne za formatowanie.

epub06

Folder META-INF zawiera plik conteiner.xml, analizując zawartość pliku widzimy, że jego zadaniem jest przekazanie urządzeniu mobilnemu ścieżki, do zawartości, którą należy otworzyć.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *