W ostatnich dniach internet obiegają informacje na temat innowacji Polskiego Holdingu Obronnego. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że obok nowego, niewidzialnego dla radarów czołgu, w szkoleniach polskiej armii stosowane są nowoczesne technologie jakich nie powstydziłaby się żadna korporacja, ani uczelnia wyższa. 

Symulatory

W Centrum Symulacji Wojskowych znajdują się takie symulatory jak symulator Rosomak, czy rozkładania mostu samochodowego, a także wirtualne pole walki iRys. iRys to system, umieszczony w hali wyposażonej w najnowszą technologię. Pozwala on odtworzyć warunki walki. Odpowiednia temperatura, wilgotność, czy strumień gorąca z wybuchu generują zainstalowane w hali urządzenia. Gogle, które zakłada osoba ćwicząca, wyświetlają obraz wirtualnego pola walki. 

graWojsk01

Do odzwierciedlenia rzeczywistości stosowana jest technika fotometrii, polegająca na zrobieniu dużej liczby zdjęć i połączeniu w jeden trójwymiarowy obraz obiektu. Obejrzeć to można na filmie poniżej.

 

Rozszerzona rzeczywistość

Rozszerzona rzeczywistość polega na nałożeniu na realny świat rzeczywistości wirtualnej. W wojsku stosowana może być do naprawy wojskowego urządzenia bezpośrednio na polu walki. Wystarczy nałożenie specjalnych gogli, w których na obraz urządzenia zostaje nałożona instrukcja jego naprawy. Krok po kroku wyświetlana jest każda czynność jaką należy wykonać, jak na filmie poniżej.

Gry

Z powodzeniem, firmy z Polskiego Holdingu Obronnego wykorzystują w szkoleniach także gry.

graWojsk01

Jak widać na filmie poniżej są one bardzo realistyczne. Centrum Symulacji OBRUM zamierza wypuścić grę na rynek konsumencki, tak więc wszyscy będziemy mogli przekonać się jakimi technologiami dysponuje podczas szkoleń nasza armia.

Więcej możesz dowiedzieć się z Gazeta.pl Technologie i serwisu spidersweb.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *