Od dzisiaj blog mediaWIEDZY ma nowego współautora. Dołączyła Izabela Potocka, poniżej jej pierwszy tekst. Witaj Izabela :)

„Knowledge guru” jest jedną z częściej opisywanych gier edukacyjnych. Zastanawiając się nad jej fenomenem sięgnęłam do książki Karla Kappa „The Gamification of Learning and Instruction Fieldbook: Ideas into Practice”.

unnamed

O grze

Gra jest przygotowana w formie quizu, wykorzystanego do nauczania pojęć pracowników sprzedaży. Wybieramy temat z dostępnej listy i, aby zdobyć tytuł mistrza tematu, musisz przejść przez 3 ścieżki. Każda ścieżka to powtórzenie wiadomości na 3 różne sposoby, aby zapewnić zrozumienie tematu.

Gdy gracze odpowiedzą niewłaściwie, otrzymują natychmiastową informację zwrotną
i możliwość korekty odpowiedzi. Po kliknięciu przycisku „Kontynuuj”, rozpoczynają
z powrotem na „górskiej ścieżce” dokładnie tam, gdzie odpowiedzieli błędnie.

Wiedza Guru opiera się na nauczaniu faktów: funkcje produktów, informacje o procesie produkcji, specyfikacje.

unnamed (1)

Co sprawia, że jest skuteczna?

  1. Wykorzystano historię o Guru na szczycie góry. Efekty wizualne są zabawne i przyjemne. Istnieją rankingi i osiągnięcia do zdobycia, takie jak zdobycie ścieżek górskich, dostarczanie zwojów, tematy do opanowania.
  2. Potężne pętle sprzężenia zwrotnego, łatwo dopasowujące się do formatu gry. Po każdym pytaniu uczestnik otrzymuje ciągłą i natychmiastową informację zwrotną o postępie. Jeśli się pomylili może od razu powtórzyć odpowiedź na pytanie.
  3. Naprzemienność uczenia się i powtarzania to potężne sterowniki do pamięci długotrwałej. Trzy ścieżki górskie, które gracz musi przejść są powtórzeniem. Każda ścieżka zawiera tak skonstruowane pytania, że gracz musi odpowiedzieć prawidłowo na wszystkich 3 ścieżkach by opanować temat.
  4. Nowe informacje, które poznaje gracz są powiązane z wcześniejszymi, które już poznał. Zastosowanie poziomów jest doskonałym sposobem, aby pokazać ludziom jakie doświadczenie już posiadają. Począwszy od podstawowych pojęć i definicji, rozszerzając do koncepcji i zasad.
  5. Doświadczeni gracze szybko poznają, że udzielając błędnych informacji poznają informację zwrotną, która wskazuje poprawną odpowiedź, więc uczą się udzielając błędnych odpowiedzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *