Dziś zrobiliśmy firmowy wypad na dedykowane wzornictwu odbywające się u nas w Poznaniu targi Arena Design. Oprócz pooglądania tego, co było wystawiane na targach w tym tego, co pokazało moje ulubione Alessi

IMG_0044

z przyjemnością posłuchałem co miały do powiedzenia na temat projektowania trzy panie tworzące szwedzką grupę Front Design. Były one gośćmi specjalnymi targów.

Oto kilka rzeczy, które utkwiły mi z ich wystąpienia:
1. Rola projektanta nie zawsze jest jednoznaczna, część zadań projektowych można oddać innym. Projektantki oddały w jednym ze swoich projektów zadanie zaprojektowania przedmiotów zwierzętom.

IMG_0051
2. Wystarczy często prosta koncepcja projektowa, żeby stworzyć coś, co będzie się podobało. Ważne żeby szukać inspiracji w wielu miejscach, które nie są typowe dla twojego miejsca w jakim zwykle projektujesz. Projektantki odwiedzały hutę szkła i tam uczyły się tworzyć nowych rzeczy. Wprowadzały przedmioty, które tworzą, do wirtualnego świata. Eksperymentowały z wybuchami w lesie. W zasadzie uczą się nowych rzeczy podczas każdego projektu i chcą tego.
3. Trzeba mieć koncepcję projektu – niby oczywiste, ale nie zawsze proste – wspomniane eksperymenty z wybuchami w lesie, były koncepcją wykorzystującą przypadkowe działanie sił natury do tworzenia przedmiotów użytkowych.
4. W projektowaniu wykorzystywać warto to co cię pasjonuje oraz nowe technologie.
5. Nawet z przedmiotami, które są martwe i wydają się nieinteraktywne można tworzyć interakcje. Projektantki stworzyły lampę, która rozkwita jak kwiat kiedy wzrasta oszczędność energii lub lampę, która składa się kiedy wyłączasz ją. Jeżeli uważasz, że jakaś interakcja jest niemożliwa do zrobienia w kursie e-learningowym warto przypomnieć sobie interaktywne lampy.
6. Z każdym ze stworzonych przez projektantki przedmiotów wiąże się interesująca historia, trzeba umieć ją opowiedzieć, trzy panie tworzące grupę Front Design: Sofia Lagerkvist, Charlotte von der Lancken i Anna Lindgren robią to naprawdę w hipnotyczny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *