Mimo kilku problemów, jakie pojawiły się w firmie w związku z wczorajszą wichurą, udało mi się w piątek po południu, odwiedzić targi Online Educa w Berlinie oraz porozmawiać przy kawie, w kuluarach, między innymi o tym co działo się na konferencji. Pierwsza refleksja jaka nasuwa się po wizycie na targach – rośnie w siłę video learning, druga – jednym z najważniejszych tematów konferencji był MOOC.

Dostawcy rozwiązań technologicznych dla e-learningu przygotowują coraz więcej interesujących rozwiązań wspierających video learning. Na targach, oprócz takich potentatów dostarczających szkolenia on-line jak Linda.com oraz dostawców technologii jak TechSmitch (firma rozwijająca świetny program do video learningu Camtasia Studio), pojawiło się kilku mniej znanych dostawców oferujących interesujące produkty.

OnlineEduca2013_1Na stoisku TehSmith, producenta programu Camtasia Studio

Kompletne rozwiązania do tworzenia i transmisji wideo

Na targach można było obejrzeć kompletne rozwiązania do video learningu, takie jak kompletne studio nagrań przeznaczone do transmisji on line oferowane przez Darim, w tym również przenośne studio green box.

Zrzut ekranu 2013-12-07 o 13.27.31

Rozwiązanie oferowane przez Darim zawiera green box w różnych kształtach, kartę do przechwytywania strumienia video, rejestrator video, soft do renderingu, urządzenia do przechwytywania wideo do laptopa. Producent oferuje również rozwiązania do transmisji i nagrywania wykładów z sali wykładowej, dla uczelni i firm szkoleniowych.

Na stoisku Mediasite miałem okazję zobaczyć system do szkoleń oraz wykładów on-line. Mediasite ma w swojej ofercie system, który pozwala na prowadzenie webinarów, ale także nagrywanie wideo, realizacje procesów postprodukcyjnych, bezpośrdenio na serwerze oraz integrację z systemami LMS. Ich rozwiązania pozwalaja również na zarządzanie materiałem wideo, system zwiera narzędzia do archiwizacji, indeksowania, wyszukiwania i analizy.

Rozwiązania, które zmieniają video learning

Znalazłem również kilka rozwiązań, które moim zdaniem zmieniają i ułatwiają znacznie prace przy video learningu. Ciekawe rozwiązanie zaprezentował Prompt-It, jest to teleprompter ułatwiający czytanie tekstu, wykorzystujący iPada i iPhona.

Chłopacy z Prompt-It, poszukując telepromptera do swojego studia, wpadli na pomysł, aby wykorzystać do tego celu tablet, aplikację do wyświetlania tekstu i sterowania wyświetlaniem oraz szybę odbijającą tekst. Efektem jest prezentowane na targach urządzenie.

OnlineEduca2013_2Z Recky na stoisku Prompt-It obok pomysłowego promptera

Recky mówi, że chętnie doradzają również swoim klientom jak przygotować studio, aby jak najefektywniej w nim się pracowało.

O czym mówiło się w kuluarach konferencji i targów?

Z rozmów w kuluarach widzę, że jednym z najważniejszych tematów konferencji był MOOC. Czyżby europejskie uniwersytety zaczęły bać się konkurencji z za Oceanu?

Firmy z Polski

Z Polski przyjechała nieliczna reprezentacja, w targach uczestniczył 4System i IMPLIX oferujący ClickMeeting. Z obu firmami miałem przyjemność współpracować przy realizacji różnych projektów, stąd szczególnie cieszy mnie ich udział w targach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *