Pierwszy na blogu mediaWIEDZY test oprogramowania autorskiego do tworzenia kursów e-learning. Przyjąłem regułę, że testuję możliwości oprogramowania pod kątem funkcjonalności, jakie potrzebne były w wielu realizowanych przeze mnie projektach e-learningowych.

Dziś powrót do tematów, które podejmowałem na moim poprzednim blogu, stąd dziś pierwszy na blogu mediaWIEDZY test oprogramowania autorskiego do tworzenia kursów e-learning. Chciałbym przyjrzeć się nowej Lektorze w 11 odsłonie.

lectora02

Przyjąłem regułę, że nie testuję możliwości oprogramowania w sposób systematyczny, chociaż będę starał się przetestować wszystkie najważniejsze funkcje progrmu. Będzie to jednak raczej spontaniczny test i rzut oka na program z punktu widzenia doświadczonego projektanta, jeżeli mogę tak o sobie powiedzieć ;), który wykonał kilkanaście tysięcy ekranów szkoleniowych w różnych programach autorskich i subiektywny rzut oka na program pod kątem funkcjonalności, jakie potrzebne były w wielu realizowanych przeze mnie projektach e-learningowych i mogą być ważne również dla innych projektantów tworzących kursy.

Lektora w Polsce jest mniej popularna od narzędzi ze stajni Articulate, czy Adobe. Stosowana jest zarówno przez uczelnie wyższe (dobrym przykładem jest Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu) jak i organizacje biznesu. Uważana przez jednych za dość konserwatywne narzędzie autorskie do tworzenia kursów. Przez innych chwalona jako bardzo dobre narzędzie, pozwalające na tworzenie świetnych interakcji. A więc z jednej strony lubiana, z drugiej, określana jako program odporny na zmiany i sprawiający kłopoty z wyświetlaniem w przeglądarkach. Czy nowa wersja Lectory obali poglądy jej krytyków i wzmocni dobre samopoczucie jej fanów?

Nowy wygląd Lectory

Nowy wygląd Lectory zbliżony jest do pakietu Office, już na pierwszy rzut oka udało mi się określić jak pogrupowane są przyciski i do czego mogą służyć. Nowością jest menu kontekstowe znane z PowerPointa. Po kliknięciu na obiekt, na sladzie, pojawia się na wstążce menu zawierające funkcje związane z danym obiektem.

lectora02

Pracę z Lektorą rozpocząłem niemal natychmiast, tak więc myślę, że można zdecydowanie uznać ją za bardzo intuicyjną w obsłudze. Zmiana interfejsu Lectory zdecydowanie wyszła jej na dobre.

Linie pomocnicze,przyciąganie obiektów… czyli to co ułatwia pracę nad kursem

Prace projektantowi ułatwia linijka, i linie pomocnicze wyciągane z linijki podobnie jak w  Photoshopie oraz przyciąganie obiektów do linii.

Istnieje możliwość powiększania i zmniejszania pola pracy, co pomaga na przyklad w pozycjonowaniu mniejszych obiektów.

Na różne sposoby można wyrównywać obiekty wobec siebie.

Teksty

Dla mnie ważne są możliwości formatowania tekstów, ze wzgledu na dbalość o ich czytelność i możliwość użycia różnych fontów.

Precyzyjnie mozna rególować odstęp między wierszami. Można ustawić odstęp między akapitami. To bardzo dużo jak na program, który nie służy skladowi tekstu. Brawo za to dla producenta.

lectora04

W prosty sposób można zaznaczyć czy tekst ma być eksportowany jako tekst, czy jako grafika. Dla mnie rewelacyjna funkcja, która pozwala mi na zastosowanie dowolnych praktycznie fontów, których użytkownik nie musi u siebie posiadać. Do zastosowania również tam, gdzie istnieje problem z prawidłowym wyświetlaniem tekstów w przeglądarkach.

W przypadków tekstów w prosty sposób można również zastosować paski przewijania. Nie jest to metodycznie poprawne, ale taka możliwość istnieje.

Grafika i animacje

Bez najmniejszego problemu można dodawać ilustracje, animacje flash oraz animacje GIF. Udało mi się w prosty sposób dodać animację w HTML5, wykonaną w Adobe Animate. Nie trzeba nikogo myślę przekonywać, że możliwość dodawania animacji we flashu, jak i w HTML5, rozszerza znacznie standardowe możliwości Lectory.

Quizy

Można w prosty sposób stworzyć quizy, z użyciem kreatorów jest to bardzo proste.

Można w prosty sposób dostosować pola wyboru do naszych potrzeb. Co daje możliwość tworzenia, spójnych graficznie z całym kursem, quizów. Muszę powiedzieć, że ucieszyło mnie to bardzo, bo to bardzo przydatna funkcjonalność i ważna z punktu widzenia wielu klientów zamawiających kursy.

Specyficzne jest działanie hotspotów, choć plusem jest to, że można ich dodać kilka, czego nie udało mi się zrobić np. w Articulate Storyline.

Można określić ile prób na wykonanie quizu ma uczestnik kursu, zdefiniować specyficzną informacje zwrotna, która pojawia się, kiedy wyczerpie liczbę dostępnych prób.

Generalnie, jeżeli produkujesz kursu w którym ważna jest spójna grafika, klient ma konkretne wymagania związane z budową quizów, możesz w Lektorze  to zrobić.

Import slajdów z Microsoft PowerPoint

Jeżeli importujesz prezentację z programu PowerPoint do Lektory musisz liczyć się z tym, że podobnie jak ja

  • możesz utracić polskie znaki
  • utracisz niektóre animacje.

Po tych doświadczeniach wydaje się, ze lepiej tworzyć animacje i przygotowywać ekrany szkoleniowe bezpośrednio w Lektorze. Ewentualnie importować pojedyncze slajdy z PowerPoint-a. Importujac wszystko musisz liczyć się z sytuacją, że sporo trzeba będzie poprawić.

Linie pomocnicze i przyciąganie obiektów

Prace projektantowi ułatwia linijka, i linie pomocnicze wyciągane z linijki podobnie jak w  Photoshopie oraz przyciąganie obiektów do linii, co pozwala na precyzyjne ich rozmieszczenie na ekranie.

Postacie, awatary…

Istnieje dość spora biblioteka postaciw różnym wieku i różnych zawodów. Jest z czego wybrać, choć przyznam szczerze mógłbym się doczepić do ich wyglądu, czy sposobu ubierania ;) Poza tym są trochę niestarannie wycięte z tła. Na start jednak można coś wybrać.

lectora05

Możliwość osadzania w ekranie obiektów HTML i skryptów 

Istnieje możliwość osadzania w ekranie obiektów HTML i skryptów. Możemy też zastosowac coś w rodzaju pływającej ramki – czyli osadzić i otworzyć stronę WWW bezpośrednio na ekranie.

YouTube i social media

Możliwość dodawania filmów z YouTube, sposób ich dodawania i prostota jest wręcz nieprawdopodobna. Program moim zdaniem, w tym zakresie, bije o głowę całą swoją konkurencję.

Istnieje możliwość laikowania bezpośrednio w ekranie, dodawania do Tweetera, czy Google +. Odpowiednie przyciski tworzymy w niezwykle prosty sposób. To wejście w nową rzeczywistość jeśli chodzi o budowanie środowiska edukacyjnego.

Zegar, pasek postępu i inne

Zegar odliczający czas, pasek postępu w kursie, tabele, kształty, możliwość dodawania załączników  i wiele więcej funkcjonalności możesz zastosować w prosty sposób, w kursie, dzięki Lektorze.

Kursy wielojęzyczne i prosta aktualizacja treści kursu

Istnieje możliwość wyeksportowania tekstów zawartych w kursie do pliku RTF, który można wyedytować,  przetłumaczyć i ponownie zaimportować do Lectory, dzięki temu w łatwy sposób możemy dokonać tłumaczenia naszego kursu na wiele języków.

Sposób ten można wykorzystać do szybkich, częstych okresowych aktualizacji treści kursu. Edycji treści można dokonywać w pliku RTF używając zwykłego Worda, tak więc aktualizacji dokonywać mogą eksperci przedmiotowi przekazując gotowy plik RTF do zaimportowania do Lektory. Genialnie proste i skuteczne. Tak więc jezeli potrzebujesz częstych aktualizacji treści, Lektorę można zdecydowanie polecić.

Obsługa języka polskiego

Zauważyłem, ze nie we wszystkich oknach można wprowadzić polskie znaki. Niektóre z komunikatów kursu pojawiają się w języku angielskim i nie zauważyłem w samym programie, żeby można było je spolszczyć, niemniej pliki wynikowe kursu można wyedytować, w związku z tym można wszystkie elementy kursu spolszczyć.

lectora04

Możliwość eksportu już nie tylko w standardzie SCORM, lecz także TinCan

W programie istnieje wiele możliwości eksportu gotowego kursu. Kurs można wyeksportować do postaci pliku wykonywalnego, na płytę CD, do formatu HTML (dzięki czemu kurs uruchamia się w sposób podobny do strony internetowej), SCORM i ACCI. Jednak tym co pokazuje, że Lectora idzie z duchem czasu jest możliwość eksportu zgodnego ze standardem TinCan, że jest to ogromna zaleta nie trzeba nikogo przekonywać.

2 Responses to Oprogramowanie do tworzenia kursów e-learning: Lectora 11

  1. Lectory używam od około 9 lat. Przez cały czas to oprogramowanie daje radę.

    Nie ma gotowych fajerwerków jak w konkurencyjnych narzędziach. Tutaj trzeba się trochę napracować nad efektem końcowym (na przykład dla zaawansowanych zapraszam: http://www.jankowskit.pl/lectora/lectora-galeria-lightbox.html oraz http://lnkd.in/etSmmH).

    Możliwość łączenia technologii to największy atut Lectory. Polecam!

  2. Dzięki Tomek za ten przykład, rzeczywiście ciekawy przykład tego co można zrobić w Lektorze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *