Autorzy raportu szacują tegoroczny wzrost rynku systemów LMS na poziomie 21%. W ich ocenie jest to dużo, tym bardziej, że w ubiegłym roku nastąpił tylko 13% wzrost. Wielkość rynku to 2,5 biliona dolarów.

Jakie są przyczyny wzrostu?

  • Wzrost rynku szkoleń szkoleń korporacyjnych o 15% w bieżącym roku. To największy wzrost jaki nastąpił od czasu kiedy Bersin rozpoczął analizę rynku. Wzrost ten spowodowany jest poprawą sytuacji gospodarczej i wysokim tempem zmian technologicznych.
  • Radykalne zmiany w obszarze zdobywania wiedzy. Nastąpił wzrost różnorodności cyfrowych form zdobywania wiedzy. Na przykład, rozwój MOOC-ów i ich wykorzystanie do podnoszenia kwalifikacji. Dostarczanie różnorodnych kursów przez wyższe uczelnie bezpłatnie lub za nieduże pieniądze i wzrost liczby dostawców kursów.
  • Platformy e-learningowe LMS znajdują się w fazie wymiany. Firmy modernizują swoje systemy LMS, czyniąc je bardziej przyjaznymi i dostępnymi na urządzenia mobilne. Większość platform LMS liczy 4-7 lat, posiada staroświeckie interfejsy i nieprzystające do dzisiejszych czasów funkcjonalności.   Jednak 61% firm planuje ich zmianę w ciągu najbliższych 18 miesięcy. Dzisiejsze LMS-y rozwijają się i oferują funkcjonalności znacznie wykraczające poza uruchamianie szkoleń cyfrowych i monitorowania postępów ich użytkowników, często łączą w sobie platformę współpracy,  dzielenia się wiedzą, zarządzania treścią i zarządzania talentami.
  • Na rynku istnieją setki systemów LMS z interesującymi funkcjonalnościami. Na rynku systemów LMS można znaleźć łącznie około 500 dostawców. To niesamowicie duża liczba. Dzięki nim możemy mieć system LMS dostosowany do naszych potrzeb pod względem funkcjonalności i ceny. Na rynku znaleźć możemy kilkunastu dużych dostawców, jednak to średnie i małe firmy są motorem  rozwoju sytemów LMS i źródłem innowacji. To dzięki nim nastąpił 100 krotny wzrost rynku systemów LMS.

 

Rynek systemów LMS najbardziej dynamicznie rozwija się w Stanach zjednoczonych. Jak widać na poniższym wykresie duży wzrost tego rynku dokonuje się również w Europie i Azji.

mapalms01

Rynek LMS jest rynkiem wielu dostawców, bez wyraźnego lidera. Wybierając platformę, warto rozpocząć od szczegółowego określenia potrzeb i poszukania dostawcy najlepiej spełniającego te potrzeby. Jeżeli nie przewidujesz zarządzania talentami, a chcesz jedynie udostępniać kursy i śledzić postępy uczestników szkoleń warto poszukać prostego, szybkiego systemu dedykowanego do realizacji tego celu.

Więcej na temat raportu znajdziesz na blogu Bersina i stronie raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *